7
6
5
4
3
2
1

Zingi #188

Word бджола (Украинский)
Description 7
Робочі бджоли, хто вони?

Значна більшість особин в бджолиній сім'ї є самки. У ході довготривалої еволюції вони остаточно втратили здатність продовжувати рід. Цього не дозволяють розміри їхнього тіла та дуже дегенеровані статеві органи.
«Органи в зачатковому стані — писав Чарльз Дарвін,—• ясно вказують, що віддалений нащадок мав цей орган цілком розвинутим, а це в деяких випадках примушує припускати величезний ступінь мінливості у потомстві» Проте бджоли зберегли інстинкт материнства, виражений у піклуванні про потомство. Разом з тим у них з'явились і дуже розвинулись біологічні властивості, важливі надзвичайно для життя сім'ї: вони спільно стали будувати гнізда, корми заготовляти про запас, вигодовувати у великій кількості личинок, створювати и підтримувати тепло на стабільному рівні, захищати своє житло від шкідників і ворогів, тобто виконувати роботи для забезпечення виживання та діяльності їхньої сім'ї. Їх називають робочими бджолами. В деякий період робочих бджіл буває від 10 до 80 тис і більше у сім'ї.
У процесі еволюції змінилася морфологія бджоли, а особливо її робочі органи. Хоботок став довшим — апарат для збору нектару. Ним бджола почала діставати нектар майже з усіх квіток. Удосконалились органи збору і транспортування квіткового пилку, стало збільшуватися в об'ємі медовий зобик — резервуар для нектару та води, інтенсивніше стали працювати воскові і; молочні залози.
Потрібні великі запаси корму для сім'ї і потомства виробила у бджоли здатність дуже добре орієнтуватися на місцевості, шокувати пилок з нектаром та повідомляти про це інших бджіл сім'ї.
Досконалість будови тіла, гострота реакції, незвичайні енергія та працездатність — усі ці якості відрізняють медоносну бджолу — найкориснішу комаху на землі — від інших корисних комах.
Поведінка робочих бджіл визначається їхнім віком і умовами, котрі склалися в гнізді та природі. Бджоли молодого віку ніякої роботи не виконують перші два дні життя,. Вони дуже слабі, і самі потребують догляду. Коли їм три-чотири доби починають чистити комірки, під час розвитку молочних залоз годують личинок, а коли починають функціонувати воскові залози починаючи з п'ятої доби життя і тоді, коли вони з повною силою в 12 денному віці, будують стільники. Збір меду бджоли починають коли їм 18...20 діб. До того вони зайняті охороною вулика. В останні дні життя не відлітають від своєї оселі и носять воду.
У бджіл під час виконання робіт спостерігається своєрідний поділ: молодші годують личинок старшого віку, а бджоли в яких залози виділяють молочко на повну силу молодих. Бджоли, які збирають нектар, не з усіх квіток і всіх рослин, котрі зустрічаються на шляху, а переважно одного виду, на який у них виробився умовний рефлекс завдяки кормовому подразнику. Наприклад бджола збирає мед із білої конюшини, то інші вона облітає. Бджолам котрі збирають мед притаманна квіткова постійність, це важливо для рослинного світу. Але, бджола може працювати на декількох видах медоносів.
У бджіл в ході еволюції виробилася одна цінна властивість незалежно від віку вони швидко переключаються з одних робіт на інші, які більш потрібні для сім'ї, під час раптових змінах зовнішнього середовища.
Під час сильного взятку, коли сім'я старається запасти якнайбільше корму, бджоли-годувальниці переключаються на прийом нектару і його переробку, а їхні функції починають виконувати молодші бджоли. При невеликих резервах льотних бджіл у медозбір можуть включатися ті, що лише недавно зорієнтувалися на місцевості і не брали участі у будівництві стільників.
КОЛИ льотних бджіл застане злива по дорозі і вони не повертаються до дому чи їх загине багато від отруєння отрутохімікатами, котрими обробляли сільськогосподарські культури, то в цьому разі вікові функції у бджіл порушуються: за взятком знову полетять молодші бджоли.
Незважаючи на добру біологічну особливість бджіл виконувати роботи, природжені їхньому віку, сім'я в володіє великою згрупованістю, здатністю знаходити резерви і переключатися на ті роботи, які в даній ситуації стають першочерговими.
Натуралістів, вчених та пасічників завжди вражала злагодженість життя медоносних бджіл, надзвичайний порядок у гнізді, де, здається, все до дрібниць продумано і відшліфовано, де у відносинах одне з одним не буває конфліктів і всі члени угруповання керуються законами, раз і назавжди заведеними, зрозумілими тільки їм одним.
Як підтримується рівень організованості в сім'ях бджіл в величезному багатотисячному скупченні комах? Сім'я здатна відреагувати в лічені хвилини на вплив зовнішнього середовища. Хто подає сигнали?
Тепер у якійсь мірі вже розшифрована складна мова медоносних бджіл. Це мова жестів, звуків і запахів.
Підійдіть трохи ближче до вулика і тоді ви почуєте шум сім'ї, рівний ,глухий, тихий, одноголосий. Це голос повсякденної звичайної праці. Ледве стукніть по вулику і миттю почуєте строгий, насторожений відклик готових до захисту гнізд бджіл. Бджоли медоносні дуже чутливі. Вони видають ультразвуки і самі здатні сприймати їх, коливання у стотисячну частку мілім
Image zingi бджола bee 7
Pictogram 42
Spelling
api
7
Word rating 63
Share
Author zingistyle Send message
Date 26.12.2013 21:01
Directory +

Comments

Комментарии для сайта Cackle